top of page

Styl Choy Lee Fut

Choy Lee Fut to jedyny system, którego nazwa nie kojarzy się z założycielem systemu – Si Jo Chan Heungiem. Wiersz „nigdy nie zapomnijmy źródeł swojej sztuki” jest motywem, siłą działającą na spójność wszystkich ćwiczących Choy Lee Fut. Idee tą wzmacnia fakt, że Chan Heung nie nazwał nowej sztuki walki swoim nazwiskiem, lecz wykorzystał nazwiska mistrzów, u których pobierał naukę. Jest to dowodem jego skromności i wysokich moralnych wartości.
Choy Lee Fut, w odróżnieniu od wielu innych chińskich systemów walki jest dobrze poznany i usystematyzowany. Manuskrypty należące do rodziny Chen (i znajdujące się obecnie w rękach współczesnego strażnika systemu Dr Chen Yong Fa) przedstawiają opis ponad 200 usystematyzowanych form walki gołymi pięściami, z użyciem tradycyjnej chińskiej broni, układów walki 2, 3 i 4 przeciwników, układów ćwiczonych na manekinach jong i formy qigong.

 

System posiada:

  • 47 form walki gołymi pięściami ( w tym 4 formy wewnętrzne qigong)

  • 13 form walki gołymi rękami z dwoma lub większą ilością przeciwników

  • 45 form walki z użyciem tradycyjnej chińskiej broni (np. szabla, miecz, kij, włócznia, halabarda, wachlarz, hali tygrysie, trójząb i wiele innych)

  • 55 form walki z bronią z dwoma lub większą ilością przeciwników

  • 18 form na manekinach jong i workach treningowych

  • 10 form tańca lwa

Jedynie ćwicząc pod kierunkiem mistrza Chen Yong Fa, strażnika systemu rodzinnego Choy Lee Fut, lub w jednej z organizacji licencjonowanej przez niego, możesz poznać unikalne formy i techniki walki, jakie przekazywane były przez ostatnie 160 lat jedynie wśród najbliższych członków rodziny Chen. Choy Lee Fut to przede wszystkim chińska sztuka walki, zdrowie i tradycja.

 

Historia

Choy Lee Fut jest jednym z najbogatszych i najlepiej usystematyzowanych stylów Kung-Fu. Powstał w latach 30 XIX w. Mimo swojego krótkiego istnienia zawiera tradycje, doświadczenia i metody treningowe wywodzące się z klasztoru Shaolin.

 

Klasztor Shaolin, znajdujący się w prowincji Honan w górach Sung, to nazwa-symbol i nazwa-legenda nawet dla tych, którzy tylko słyszeli o Kung-Fu czy innych systemach walk pochodzących ze Wschodu. To właśnie tutaj w V w. n.e. umiejętność walki wręcz została niejako podniesiona do rangi sztuki, między innymi dlatego, że zaczęła czerpać z rozmaitych źródeł Wtedy do klasztoru przywędrował niezwykły człowiek. Był nim Bodhidharma, mnich z Indii. Wprowadził on do obowiązujących do tej pory zajęć mnichów również ćwiczenia fizyczne i oddechowe, które wywodziły się z jogi indyjskiej i istniejących wówczas w Chinach technik oddechowo-medytacyjnych, a także naukę medycyny i higieny – wszystko to miało służyć poznaniu i opanowaniu własnego ciała, umysłu oraz ducha. Od tego momentu datuje się fakt narodzin Shaolin Kung-Fu. Powstałe później i znane do dzisiaj odmiany i style kung fu mają swoje korzenie w klasztorze Shaolin.

Na początku XIX w. Chen Heung, twórca stylu Choy Lee Fut, spotkał Choy Fooka – mnicha z południowego klasztoru Shaolin, położonego na prowincji Fukien. Był przez dwanaście lat jego uczniem. Posiadł całą dostępną wiedzę, pieczołowicie kultywowaną przez mnichów z klasztoru Shaolin, czerpiąc ją u źródła, czyli bezpośrednio od swego mistrza Choy Fooka.

 

Wiedza ta dotrwała do naszych czasów, przekazywana przez największych mistrzów następującym po sobie spadkobiercom, którzy otrzymywali tzw. Pełne wtajemniczenie. Obecnie takim spadkobiercą, piątym z kolei, jest mistrz Chen Yong Fa. Dzięki niemu i jego poprzednikom – mistrzom Chan Koon Pak i Chan Yiu Chi – można poznać techniki, które do tej pory były przekazywane jedynie w ścisłym kręgu członków rodziny Chan.

Choy Lee Fut skupia w sobie formy zewnętrzne, określane mianem twardych, które kładą nacisk na ćwiczenia fizyczne i siłowe oraz formy wewnętrzne – miękkie, w których większe znaczenie nadaje się oddechowi, koncentracji oraz płynności ruchów rozluźnionego ciała, gdyż dzięki tym czynnikom osiąga się opanowanie przepływu energii qi w ciele. Chińczycy dowodzą, iż energia qi jest podstawową siłą życiodajną, a jej swobodny przepływ i utrzymanie w stanie równowagi to warunek dobrego zdrowia. Taki stan zapewnia istniejący w Choy Lee Fut (i nie tylko) specjalny rodzaj ćwiczeń oddechowo – medytacyjnych qigong (qi – energia życiowa, gong – umiejętność)

Ponadto Choy Lee Fut obejmuje bardzo wiele form ręcznych, form z bronią, trening na manekinach drewnianych i przyrządach mechanicznych – do zainstalowania tych ostatnich potrzebna jest powierzchnia przekraczająca boisko do koszykówki. W stylu Choy Lee Fut nie może zabraknąć medytacji ani rytualnego tańca lwa. Stąd też poznanie tego systemu niesie za sobą zdobycie czy pogłębienie wiedzy nie tylko na temat chińskiej sztuki walki, lecz także z zakresu kultury, filozofii i medycyny.

Choy Lee Fut dzięki bogactwu metod treningowych kształtuje człowieka wielorako. Formy zewnętrzne, a więc techniki walki i ćwiczenia fizyczne przede wszystkim wzmacniają ciało, poprawiają kondycję, siłę i koordynację. Formy wewnętrzne pracują nad umysłem, koncentracją, rozluźnieniem, a należące do nich także ćwiczenia medytacyjne – nad duchem. Z drugiej strony takie Kung-Fu, jak Luohan Qigong przyczyniają się do zachowania i poprawy zdrowia. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszyscy kolejni spadkobiercy Choy Fooka byli również lekarzami. Medycyna europejska dopiero przed kilkunastu laty zwróciła uwagę, że głębokie, rytmiczne oddychanie, połączone z łagodnymi ćwiczeniami rozciągającymi, wpływa bardzo korzystnie na stan zdrowia oraz przyczynia się do jego poprawy.

Istniejący od ponad 160 lat Choy Lee Fut oferuje system ćwiczeń, który kojąco wpływa na układ nerwowy, a także wzmacnia odporność organizmu reguluje metabolizm.

Choy Lee Fut słynie z potężnych ciosów zamachowych, kłujących błyskawicznych ciosów prostych, dynamicznych kopnięć na wszystkie poziomy, z wyjątkowo szybkiej, inteligentnej i zwinnej pracy nóg oraz zwodniczych ruchów całego ciała. Wszystko to sprawia, że jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod walki, doskonale konkurującą z boksem, kick boksingiem czy boksem tajskim.

Mistrz Chen Yong Fa

Dr Chen Yong Fa, jeden z najwybitniejszych współcześnie żyjących wielkich mistrzów Kung-Fu.  Wielki mistrz spadkobierca całej wiedzy najbogatszego i najbardziej wszechstronnego systemu Kung-Fu Choy Lee Fut oraz systemu Shaolin Luohan Qigong (wchodzącego w skład Choy Lee Fut). Od 1984 roku mieszka w Sydney (Australia), gdzie prowadzi cieszącą się ogromnym powodzeniem klinikę tradycyjnej chińskiej medycyny. Kieruje Światową Organizacją Choy Lee Fut rodziny Chen oraz Światowym Centrum Luohan Qigong, dzieląc się doświadczeniami z innymi ludźmi na całym świecie. Wielki Mistrz Chen Yong Fa jest żyjącą legendą. Zależy mu na przekazaniu pełnego systemu Choy Lee Fut i Luohan Qigong nastepnym pokoleniom zachowując jego autentyczny charakter. Do połowy lat 80 tych pełny system ćwiczyli jedynie najbliżsi członkowie rodziny Chen.

Chan Yiu Chi, uznany wielki mistrz, zaczął uczyć swojego czteroletniego wnuka systemu Luohan Qigong sięgającego tradycją legendarnego klasztoru Shaolin. Młody Yong Fa jako dziecko był słaby i chorowity. Chan Yiu Chi wybrał odpowiednie metody treningowe i formy, które pozwoliły osiągnąc wnukowi nie tylko pełnię sił ale nieprawdopodobną sprawność fizyczna i technikę walki.

Sifu_Chen_Yong_Fa_fot_M_Mróz_Studio22_02.jpg
bottom of page